Etusivu » Hantera klimatförändringen » Hantera klimatförändringen – Expertbank

Hantera klimatförändringen – Expertbank

Expertbanken för anpassning till klimatförändringen är avsedd som stöd för organisationernas information. Ni kan utnyttja den när ni behöver kommentarer från sakkunniga till exempel för en artikel i en medlemstidning eller när ni har någon fråga som särskilt gäller branschen vad gäller anpassning till klimatförändringen. Expertbanken består av medlemmar i uppföljningsgruppen till Nationell plan för anpassning till klimatförändringen (2022). Uppföljningsgruppen koordinerar verkställandet av anpassningsplanen. Totalt 22 organisationer hör till uppföljningsgruppen. Du kan fråga efter de andra organisationernas kontaktpersoner av essi.lahti@tapio.fi.

 

Saara Lilja-Rothsten, seurantaryhmän puheenjohtaja, maa- ja metsätalousministeriö, saara.lilja-rothsten(a)mmm.fi

Mikael Hildén, Suomen ympäristökeskus, mikael.hilden(a)ymparisto.fi

Kirsi Mäkinen, Suomen ympäristökeskus. kirsi.makinen(a)ymparisto.fi

Heikki Tuomenvirta, Ilmatieteen laitos, heikki.tuomenvirta(a)fmi.fi

Birgitta Vainio-Mattila, maa- ja metsätalousministeriö (ruoka ja maatalous), birgitta.vainio-mattila(a)mmm.fi

Tatu Torniainen, maa- ja metsätalousministeriö (metsätalous), tatu.torniainen(a)mmm.fi

Juha-Pekka Maijala, ympäristöministeriö (asuminen ja rakennettu ympäristö), juha-pekka.maijala(a)ym.fi

Antti Irjala, ympäristöministeriö (alueiden käyttö), antti.irjala(a)ym.fi

Sami Heikkilä, puolustusministeriö, sami.heikkila(a)defmin.fi

Paavo-Petri Ahonen, opetus- ja kulttuuriministeriö, paavo-petri.ahonen(a)minedu.fi

Jukka Mäkitalo, työ- ja elinkeinoministeriö, jukka.makitalo(a)tem.fi

Ilari Valjus, valtiovarainministeriö, ilari.valjus(a)vm.fi

Päivi Merilainen, Terveyden ja hyvinvoinnin laitos, paivi.merilainen(a)thl.fi

Soile Knuuti, Liikennevirasto, soile.knuuti(a)liikennevirasto.fi

Kristiina Siikala, Finanssiala ry, kristiina.siikala(a)finanssiala.fi

Maaria Parry, Helsingin seudun ympäristöpalvelut, maaria.parry(a)hsy.fi

Paavo Taipale, Suomen Kuntaliitto, paavo.taipale(a)kuntaliitto.fi

Ilmastonmuutos haltuun -viestintäkampanjan yhteystiedot

Hantera klimatförändringen – Infokampanjen Förutse, förbered och anpassa dig

Essi Lahti, Tapio, projektipäällikkö. essi.lahti(a)tapio.fi, +358 50 467 9871.

Lisätietoa:

Kansallinen ilmastonmuutokseen sopeutumissuunnitelma 2022

Sopeutumissuunnitelman seurantaryhmä