Etusivu » Ilmastonmuutos haltuun » Ilmastonmuutos haltuun – Asiantuntijapankki

Ilmastonmuutos haltuun – Asiantuntijapankki

Ilmastonmuutokseen sopeutumisen asiantuntijapankki on tarkoitettu järjestöjen viestinnän tueksi. Sitä voi hyödyntää, kun tarvitsette asiantuntijakommentteja esimerkiksi jäsenlehden artikkeliin tai teillä on jotain toimialaa erityisesti koskevat kysymys ilmastonmuutokseen sopeutumisesta. Asiantuntijapankki koostuu Kansallisen ilmastonmuutokseen sopeutumissuunnitelman (2022) seurantaryhmän jäsenistä. Seurantaryhmä koordinoi sopeutumissuunnitelman toimeenpanoa. Seurantaryhmään kuuluu yhteensä 22 organisaatiota. Muiden organisaatioiden yhteyshenkilöitä voit kysyä essi.lahti@tapio.fi.

Saara Lilja-Rothsten, seurantaryhmän puheenjohtaja, maa- ja metsätalousministeriö, saara.lilja-rothsten(a)mmm.fi

Mikael Hildén, Suomen ympäristökeskus, mikael.hilden(a)ymparisto.fi

Kirsi Mäkinen, Suomen ympäristökeskus. kirsi.makinen(a)ymparisto.fi

Heikki Tuomenvirta, Ilmatieteen laitos, heikki.tuomenvirta(a)fmi.fi

Birgitta Vainio-Mattila, maa- ja metsätalousministeriö (ruoka ja maatalous), birgitta.vainio-mattila(a)mmm.fi

Tatu Torniainen, maa- ja metsätalousministeriö (metsätalous), tatu.torniainen(a)mmm.fi

Juha-Pekka Maijala, ympäristöministeriö (asuminen ja rakennettu ympäristö), juha-pekka.maijala(a)ym.fi

Antti Irjala, ympäristöministeriö (alueiden käyttö), antti.irjala(a)ym.fi

Sami Heikkilä, puolustusministeriö, sami.heikkila(a)defmin.fi

Paavo-Petri Ahonen, opetus- ja kulttuuriministeriö, paavo-petri.ahonen(a)minedu.fi

Jukka Mäkitalo, työ- ja elinkeinoministeriö, jukka.makitalo(a)tem.fi

Ilari Valjus, valtiovarainministeriö, ilari.valjus(a)vm.fi

Päivi Merilainen, Terveyden ja hyvinvoinnin laitos, paivi.merilainen(a)thl.fi

Soile Knuuti, Liikennevirasto, soile.knuuti(a)liikennevirasto.fi

Kristiina Siikala, Finanssiala ry, kristiina.siikala(a)finanssiala.fi

Maaria Parry, Helsingin seudun ympäristöpalvelut, maaria.parry(a)hsy.fi

Paavo Taipale, Suomen Kuntaliitto, paavo.taipale(a)kuntaliitto.fi

Ilmastonmuutos haltuun -viestintäkampanjan yhteystiedot

Essi Lahti, Tapio, projektipäällikkö. essi.lahti(a)tapio.fi, +358 50 467 9871.

Tiina Rintanen, Tapio, markkinointisuunnittelija. tiina.rintanen(a)tapio.fi, +358 40 5061162

ilmastonmuutoshaltuun@gmail.com

Lisätietoa:

Kansallinen ilmastonmuutokseen sopeutumissuunnitelma 2022

Sopeutumissuunnitelman seurantaryhmä